Potańcówka w dawnej manierze z Kapelą Niwińskich
Potańcówka przy muzyce tradycyjnej granej na żywo. Będzie to zabawa w dawnej manierze, porywająca nas pięknymi melodiami do świata tanecznej wspólnoty rodem z nizinnej Polski. Zagrają znakomici muzykanci młodego pokolenia, uczniowie mistrzów wiejskiego muzykowania, a zabawę poprowadzi wodzirej, uczeń wiejskich mistrzów tańca i śpiewu.
Kapela:
Mateusz Niwiński – skrzypce
Iga Wasilewska – skrzypce
Agnieszka Niwińska – bębenek obręczowy i baraban
Wodzirej:
Czesław Pióro – prowadzenie zabaw tanecznych
Kapela Niwińskich – ów muzyczny kolektyw tworzą Mateusz i Agnieszka Niwińscy, uczniowie mistrzów wiejskiej muzyki, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski, poszukujący rdzennego brzmienia muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej. Swój wyjątkowy repertuar czerpią z muzyki skrzypcowej Polski centralnej i południowo-wschodniej – nauczony wprost od rdzennych muzykantów, odnaleziony w nagraniach archiwalnych i zapisach nutowych. Na koncie mają też wydaną płytę “Czas wesela”, ukazującą muzykę żydowską ukrytą w zapisach Oskara Kolberga i w pamięci wiejskich muzykantów. Współpracują też z innymi świetnymi instrumentalistami, grającymi muzykę tradycyjną.
Grając do tańca i zabawy korzystają ze sprawdzonej przez pokolenia formuły spontanicznego, wiejskiego muzykowania, kultywując taneczny kontekst starej muzyki. W repertuarze mają m.in. wiejskie oberki, poleczki, krakowiaki, walczyki, inne tańce i liczne pieśni. Muzycy często wracają ze swoją muzyką do miejsc jej pochodzenia i grają na lokalnych festynach, wiejskich i miejskich potańcówkach oraz weselach.
Czesław Pióro – radomianin i regionalista, pasjonat wiejskich tańców z Polski nizinnej, a szczególnie swojego regionu. Uczeń wiejskich mistrzów tańca i śpiewu regionu radomskiego oraz okazjonalnie z innych części kraju. Prowadzi warsztaty oraz zabawy taneczne jako wodzirej podczas wiejskich festynów, miejskich festiwali, wesel i przy innych okazjach. Przede wszystkim ceni autentyzm tradycyjnej muzyki, ale chętnie bawi się doń improwizując. Swoją rolą stara się ukazywać wspólnotowy charakter tradycyjnej muzyki, która jest grana nie tylko do posłuchu, ale przede wszystkim do tańca – i to w wymiarze współuczestniczenia, jak i współtworzenia danego spotkania przez zgromadzonych.
wstęp wolny
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona wymiarami sali Filii i względami bezpieczeństwa. Na wydarzenie będzie mogło wejść maksymalnie 50 osób.