Kultura i natura
Projekt z zakresu edukacji ekologiczno- kulturalnej który realizujemy we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Bielany od 2019 roku.
Koordynacja projektu: Sztuka Dobrostanu Sylwia Buczak.
- Filia Bielańskiego Ośrodka Kultury jest otwartą przestrzenią do spotkań i tworzenia wspólnoty skupionej wokół idei.
Z uwagi na to, że siedziba znajduje się w najbliższej otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego, ważne miejsce w naszym programie zajmuje refleksja na temat przyrody i jej wpływu na komfort życia mieszkańców wielkiej aglomeracji.
Interesuje nas ekologia, świadome życie, natura, uważność na człowieka i jego tożsamość. - Dlatego w 2019 roku zwróciliśmy się z prośbą do Burmistrza Dzielnicy z prośbą o współfinansowanie projektu Kultura i Natura.
- Zależało nam na wykorzystaniu lokalnych zasobów: ogrodu, pasieki oraz otuliny Kampinoskiego Parku Narodowego oraz na uwrażliwieniu naszej publiczności na zmiany klimatyczne, problemy zwiększających się odpadów komunalnych, choroby cywilizacyjne, pogłębiającą degradację środowiska naturalnego i kondycję psychiczną mieszkańców dużych miast.
- Kultura i Natura to cykl spotkań edukujących społeczność lokalną Bielan z zakresu proekologicznego i zdrowego stylu życia – twórczymi warsztatami, wykładami, spacerami i spotkaniami, które są również narzędziem do integracji międzypokoleniowej.
Grupą docelowa naszego projektu jest społeczność lokalna Dzielnicy Bielany, bez ograniczeń wiekowych – rodzice z dziećmi, młodzież, seniorzy, osoby dojrzałe.
Do tej pory udało nam się zrealizować 24 wydarzenia.
W ramach projektu zrealizowaliśmy warsztaty: tworzenia naturalnych kultur starterowych z Mead Ladies, rodzinne warsztaty stolarskie podczas których rozmawialiśmy o kondycji ptaków w wielkim mieście, kuchni wegańskiej, wegetariańskiej, przygotowania zdrowych słodyczy bez cukru, pszczelarskie we własnej pasiece, tworzenia naturalnej chemii domowej i kosmetyków z kuchennej szafki, roślinnego ecoprintingu, cyjanotypii, ceramiki roślinnej, tworzenia naturalnych perfum z olejków z roślin, tworzenia kadzideł słowiańskich, rodzinne warsztaty upcyklingowe poruszające problem nadprodukcji odpadów. - Wszystkie warsztaty oprócz części praktycznej były zbogacone o mini wykład i prelekcję przybliżającą problemy natury ekologicznej, inspirujące do zmiany sposobu myślenia o odżywianiu i i wpływu naszych nawyków na środowisko lokalne i globalne.
- Podczas trwania projektu zostaliśmy jako pracownicy przeszkoleni z zasad kompostowania i wspólnie z Joanną Baranowską, autorką książki „Jak kompostować? To proste!” i bloga organiczni.eu wykonaliśmy kompostownik, który stanął w ogrodzie Filii Bielańskiego Ośrodka Kultury.
Dynamiczne zmiany Warszawy (urbanistyczne, społeczne, demograficzne) pociągają za sobą przeobrażenia w pejzażu dźwiękowym miasta. Procesy transformacji audiosfery przebiegają równolegle z przemianami i dynamiką praktyk kulturowych i społecznych. - Refleksja nad tymi zjawiskami jest kluczem do refleksji nad kulturą i istnieje na przecięciu rozważań na linii natura – kultura. Nie bez znaczenia jest również ochrona dźwiękowego dziedzictwa miasta. Zjawiska foniczne stanowią ważny element życia codziennego, który często jest przez nas omijany – dlatego zdecydowaliśmy się aby w projekcie Kultura i Natura znalazł się spacer dźwiękowy uwrażliwiający nas na środowisko przez słuch.
Do współpracy zaprosiliśmy Michała Zygmunta z terenowej Pracowni Dźwięku Odra Sound Design. Zorganizowaliśmy mikrowyprawę terenową, której celem było wysłuchanie koncertu przyrody, w naturalnej scenerii. Uczestnicy doświadczyli bliskiego, bezpośredniego doznania podczas obserwacji przyrody w bardzo małej grupie pod kierunkiem specjalisty od łowienia dźwięków. - Otacza nas Kampinoski Park Narodowy – dlatego zależało nam aby zachęcić mieszkanki i mieszkańców Warszawy do spędzenia świadomego czasu wśród drzew. Zorganizowaliśmy dwie kąpiele leśne shinrin yoku- japońskiej sztuki czerpania mocy z przyrody, z certyfikowanymi praktykami tej metody z pracowni Moc Lasu.
Jako instytucja czujemy obowiązek podejmowania działań w kierunku wzięcia odpowiedzialności za środowisko, w którym funkcjonujemy, celem naszym było zainspirowanie naszej publiczności do zmiany myślenia i nawyków. Zależało nam również aby wszystkie działania w ramach projektu Kultura i Natura służył akcji na rzecz poprawy, jakości życia mieszkańców dzielnicy oraz całej Warszawy.
Projekt nasz jest połączeniem działań w obszarze kultury z holistycznym spojrzeniem na witalność i energię życiową człowieka.
Rezultatem działań jest zbudowanie lokalnej społeczności wokół priorytetowych dla jednostki tematów takich jak zdrowie, rozwój, potrzeba wspólnoty, inspirowanie do dbania o siebie, środowisko, w którym żyjemy, kreowania szczęśliwego i spełnionego życia w każdym wieku.
Kultura i Natura to:
Kultura i Natura 2021:
Kultura i Natura. Energia z warzyw.
Kultura i Natura. Naturalne perfumy.
Kultura i Natura. Bajki znad Odry.
Kultura i Natura. Ceramika roślinna.
Kultura i Natura. Roślinny Ecoprinting.
Kultura i Natura. Dzikie Rzeki – słuchowisko w ciemności.
Kultura i natura. Cyjanotypia.
Kultura i natura. Kadzidła słowiańskie.
Kultura i Natura Moc Lasu – Shinrin Yoku dla rodzin.
Kultura i Natura. Shinrin Yoku w Kampinoskim Parku Narodowym.
Kultura i Natura. Dźwięki z lasu i bagien Kampinosu – mikrowyprawa terenowa.
Kultura i Natura 2020:
Kultura i Natura! Słodycze wspomagające odporność online.
Kultura i Natura! Jak za dawnych Słowian online
Kultura i Natura! Oświeć się – rodzinne warsztaty upcyklingowe.
Kultura i Natura! Robimy kompostownik!
Kultura i Natura! Jedz rośliny!
Kultura i Natura! Kultury starterowe.
Kultura i Natura! Czy słodycze mogą być zdrowe?
Kultura i Natura – Zajrzyjmy do ula – warsztaty pszczelarskie
Kultura i Natura 2019:
Kultura i Natura! Kosmetyki z kuchennej szafki.
Kultura i Natura! Ptasia stołówka – warsztaty stolarskie.
Kultura i Natura – Pieśń dla Matki Ziemi
Kultura i Natura-Więcej Warzyw! Warsztaty Świadomego odżywiania.