Kampinos 1863 – fakty. Historia z lasu.
Ekspedycje survivalowe szlakiem Powstania Styczniowego
W edycji programu „Patriotyzm Jutra” w 2020 zrealizowaliśmy projekt Kampinos 1863. Zakładał on opracowanie i organizację serii ekspedycji survivalowych szlakiem Powstania Styczniowego po Kampinoskim Parku Narodowym oraz opracowanie i wydanie mapy Kampinosu, umożliwiającej zainteresowanym organizowanie własnych wypraw śladami powstańców.
W 157 lat po powstaniu styczniowym zaprosiliśmy mieszkańców Warszawy i okolic na trekking połączony z opowieściami o historii powstania i sztuką przetrwania wszechobecną w tamtym okresie. Wątki te przedstawiliśmy również w formie filmów edukacyjnych online. Zarówno w proces tworzenia scenariusza ekspedycji, jaki i projektowania mapy, włączeni zostali internauci mieszkańcy Bielan, całej Warszawy oraz miejscowości graniczących: Lasek, Izabelina, Łomianek, dla których zorganizowane zostały warsztaty, prelekcja oraz wyprawy w teren.
Mapa Kampinos 1863 – Powstań i idź!
Przetestujcie opracowaną w ramach projektu mapę, dzięki której będziecie mogli samodzielnie organizować wyprawy do puszczy śladami Powstania Styczniowego! Po wersję papierową zapraszamy do Filii Bielańskiego Ośrodka Kultury.
Działamy!
1. Kampinos 1863 – Fakty. Historia z lasu.
Działania projektowe rozpoczęła prelekcja historyczna Mateusza Napieralskiego.
Zapraszamy na film edukacyjny nakręcony w Kampinoskim Parku Narodowym i wprowadzający w tematykę Powstania Styczniowego w Kampinosie.
2. Kampinos 1863 – wyprawa rowerowa
Zapraszamy na rowerową wyprawę do Kampinosu śladami Powstania Styczniowego z Mateuszem Napieralskim. To interaktywna lekcja historii. Szczególnie ciepło zapraszamy młodzież.
3. Kampinos 1863 – kuchnia powstańcza
Tym razem przyjrzymy się skromnej diecie powstańczej. Rozpalimy ognisko, ugotujemy kaszę ze słoniną i zorientujemy się, jak uczestnicy Powstania Styczniowego wykorzystywali leśne rośliny do leczenia ran. Spotkanie online poprowadził Łukasz Tulej “Tooley“.
4. Kampinos 1863 – sztuka przetrwania
Zapraszamy na film edukacyjny online z prelekcją Łukasza Tuleja “Tooley”. Przyjrzymy się podstawowym technikom budowania schronienia pozwalającego przetrwać noc na łonie natury w warunkach ekstremalnych ( zima, śnieg, mróz).
Dowiemy się jak radzić sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi, opowiemy o podstawowym ekwipunku powstańca, który zmuszony był poradzić sobie w lesie bez doświadczenia. Dowiemy się kim byli powstańcy i jak nagle musieli odnaleźć się w ekstremalnych warunkach i zmienić sposób myślenia.
5. Wyprawy piesze do Kampinosu
W ramach projektu odbyły się piesze wyprawy do Kampinosu śladami Powstania Styczniowego z Mateuszem Napieralskim i Łukaszem Tulejem.
Była to interaktywna lekcja historii z elementami survivalu. Podczas wyprawy dowiedzieliśmy się jak wyglądała kuchnia powstańcza, warunki życia w lesie, wzieliśmy udział w pokazie pozyskiwania wody pitnej poprzez użycie polowego filtru do wody.
Dowiedzieliśmy się się też jakich sposobów używali powstańcy aby zmylić przeciwnika i jak jak radzili sobie w puszczy uciekinierzy z branki warszawskiej, którzy ruszyli w styczniu 1863 r. do kampinoskich lasów, by zorganizować się w oddział powstańczy.
6. Kampinos 1863 – fakty.
Zobaczcie mini ekspertyzę historyczną działań powstańczych na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Creative Commons Polska.